Stowarzyszenie Fundacja rozwód i Pomoc ojcom Prawo rodzinne Prawa ojca i Alimenty Rozdzielność majątkowa i Podział majątku Opieka i Kontakty Niebieska Karta i przemoc w rodzinie fałszywe oskarżenia Blog Archives - Równi Rodzice - Stowarzyszenie Praw Ojca, Dziecka i Matki

Category: Blog

Trzy słowa o rozwodzie

Przemoc a płeć

Przemoc a płeć

Przemoc to zachowanie, które obejmuje przemoc fizyczną, psychiczną lub seksualną wobec innej osoby bez jej zgody. Często kojarzy się z męskością, ale przemoc jest neutralna pod względem płci i dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Chociaż kobiety częściej padają ofiarami przemocy, nie oznacza to, że mężczyźni nie są jej ofiarami.

Według statystyk mężczyźni również są narażeni na przemoc fizyczną i psychiczną. Przemoc nie jest łagodniejsza tylko dlatego, że ofiarą jest mężczyzna. Przemoc wobec mężczyzn występuje najczęściej w sferze prywatnej, tj. w rodzinie lub w związku. Niestety, ze względu na stereotypy społeczne, mężczyźni rzadziej zgłaszają przemoc wobec siebie. Dlatego problem ten łatwo zbagatelizować i jest on niewidoczny dla opinii publicznej. Z drugiej strony przemoc wobec kobiet często postrzega się jako problem społeczny. Kobiety są ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej zarówno ze strony partnerów, jak i nieznajomych. Przemoc wobec kobiet dotyka różne części społeczeństwa, najczęściej kobiety w wieku produkcyjnym, imigrantki i kobiety niepełnosprawne .

Zwalczanie przemocy powinno być przede wszystkim działaniem zwracającym uwagę na problem, a nie na płeć osoby doświadczającej przemocy. Pomocy należy udzielać wszystkim ofiarom przemocy, niezależnie od ich płci, a procedury i programy wsparcia winny być tak zaprojektowane, aby ofiary czuły się bezpieczne i chronione. Ważne jest również, aby społeczeństwo zrozumiało, że niezależnie od płci, przemoc jest zachowaniem spowodowanym wieloma różnymi czynnikami. Jest to brak szacunku dla innych ludzi, stereotypy kulturowe, brak umiejętności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, zaburzeniami emocjonalnymi itp.

Podsumowując, przemoc jest problemem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ważne jest, aby przyjąć neutralne i nieróżnicujące podejście. Należy zaoferować pomoc wszystkim ofiarom przemocy, niezależnie od tego, czy są to kobiety, czy mężczyźni.

Niebieska Karta – pomoc bez względu na płeć

Niebieska Karta – pomoc bez względu na płeć

Przemoc domowa

Przemoc domowa to problem, który dotyka wielu ludzi w naszym społeczeństwie – kobiety, mężczyzn, dzieci.

Chcąc temu przeciwdziałać, stworzono Niebieską Kartę, aby zapewnić ochronę i zagwarantować bezpieczeństwo ofiarom przemocy domowej. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakłada na określone służby obowiązek przeprowadzenia procedury „Niebieskiej Karty”. 13 września 2011 r. Rada Ministrów znowelizowała regulamin Niebieskiej Karty, wprowadzając pomocne wzory formularzy, które mogą znacznie uprościć działanie służb. Wszczęcie postępowania następuje również z urzędu w przypadku uzasadnionego podejrzenia przemocy w rodzinie. Nie wymaga wniosku ani zgody osoby dotkniętej przemocą. Policja, ośrodki pomocy społecznej (MOPS i GOPS), gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, placówki oświatowe i służby zdrowia są uprawnione do wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty”.

Wszczęcie postępowania następuje, gdy pracownik jednej ze wskazanych instytucji otrzymuje wiarygodne zawiadomienie lub w toku czynności służbowych nabierze podejrzeń, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy.

„Niebieska karta” to ważny krok w kierunku zapewnienia ludziom ochrony przed wszelkimi formami nadużyć. Dlatego tak ważne jest traktowanie wszystkich zgłoszeń z taką samą atencją.

Jak założyć niebieską kartę?

Aby samodzielnie zainicjować tę procedurę, wystarczy zgłosić informację o przemocy na policji, pracownikowi socjalnemu, lekarzowi, ratownikowi medycznemu lub nauczycielowi.

Takie zgłoszenie mogą złożyć nie tylko ofiary przemocy domowej. Każdy, kto jest świadkiem przemocy, na przykład sąsiad lub przyjaciel, również może to zrobić. Przypadki przemocy można zgłaszać na „Niebieską Linię” pod numerem 801 120 002. A ofiary mogą uzyskać poradę pod numerem 22 688 7000. Informację znajdziemy na stronach internetowych: www.niebieskalinia.pl oraz www.pokrzywdzeni.gov.pl.

Procedura NK

Od strony formalnej procedura składa się z formularzy „Niebieskiej karty” oznaczonych liderami od A do D. 

Karta A rozpoczyna proces,wypełnia się ją przy zgłoszeniu, natychmiast, odnotowuje się na niej zgłoszoną okoliczność oraz podjęte działania. Do końca tygodnia karta A trafi do kierownika zespołu interdyscyplinarnego, który na co dzień działa w lokalnym ośrodku pomocy społecznej. Następnie powołuje się grupę roboczą, w skład której wchodzą przedstawiciele odpowiednich służb. Są to pracownicy socjalni, gminnej komisji alkoholowej, personel szkolny i pracownicy służby zdrowia, ponadto – psychologowie, którzy zapewnią dodatkowe wsparcie.

W Karcie B opisuje się główne przestępstwa przemocy domowej, potencjalna ofiara otrzymuje dane teleadresowe instytucji, gdzie znajdzie pomoc.

W ciągu 30 dni osoba doświadczająca przemocy w rodzinie zostanie zaproszona na spotkanie z grupą roboczą. Na Karcie C zapisuje się indywidualny plan pomocy, w oparciu o rozmowę i wywiad środowiskowy.

Następnie wzywana jest osoba podejrzewana o stosowanie przemocy. Diagnozę dotyczącą domniemanego sprawcy zapisuje się na Karcie D. W uzasadnionych przypadkach grupa interdyscyplinarna może złożyć wniosek o np. dozór policyjny, nakaz opuszczenia lokalu, czy areszt tymczasowy.

Co do usprawnienia?

Aby udzielić wsparcia i przeciwdziałać wszelkim stereotypom, policja i OPS-y powinny z równym zaangażowaniem podchodzić do zgłoszeń kobiet i mężczyzn. Niebieska Karta jest ważnym narzędziem w walce z przemocą domową poprzez zapewnienie ochrony i wsparcia osobom, które jej doświadczyły. Stąd tak ważne jest by nie wykazywać się w walce z przemocą stereotypem, iż tylko kobiety mogą być ofiarami przemocy.

Nierówne traktowanie mężczyzn w sądach i instytucjach walczących z przemocą

Nierówne traktowanie mężczyzn w sądach i instytucjach walczących z przemocą

Przywileje jednych…

Nierówne traktowanie mężczyzn w sądach i instytucjach walczących z przemocą

W dzisiejszym społeczeństwie coraz więcej uwagi poświęca się przemocy wobec kobiet. Z jednej strony jest to pozytywny trend, ale z drugiej  może prowadzić do marginalizacji problemu przemocy wobec mężczyzn. Każda osoba, która doświadczyła przemocy, niezależnie od płci,  powinna otrzymać pomoc, wsparcie i ochronę ze strony instytucji walczących z  tym problemem.

Problemem jest stereotypowe podejście do roli płci w przemocy. Stereotypowe postrzeganie mężczyzn jako sprawców, a kobiet jako ofiar prowadzi do marginalizacji męskich ofiar przemocy. Wiele krajów nie ma odpowiednich programów wsparcia dla mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy. Jeśli już istnieją, to często są  słabo finansowane.

Nierówne traktowanie mężczyzn w sądach i instytucjach walczących z przemocą

Niestety w niektórych przypadkach mężczyźni doświadczają nierównego traktowania przez instytucje walczące z przemocą. Na przykład mężczyźni będący ofiarami przemocy domowej często doświadczają stereotypów i dyskryminacji zarówno ze strony społeczeństwa, jak i niektórych instytucji. Spotykają się z niezrozumieniem, nieufnością, a nawet wyśmiewaniem ze strony policji, pracowników socjalnych czy innych instytucji.

Także w sądzie mężczyźni często doświadczają dyskryminacji i nierównego traktowania. W wielu krajach kobiety mają łatwiejszy dostęp do pomocy prawnej, należytego procesu i odszkodowania niż mężczyźni. Nierzadko mężczyźni samodzielnie szukają pomocy prawnej i udowadniają, że są ofiarami przemocy. Sędziowie często są wobec nich podejrzliwi i trudno  udowodnić, że są ofiarami przemocy kobiet.

Czy chcemy równości?

Na te kwestie warto zwrócić uwagę, ponieważ każdy, kto doświadczył przemocy, niezależnie od płci, zasługuje na pomoc i wsparcie. Wszystkie instytucje walczące z przemocą muszą uświadomić sobie i przygotować na to, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą być ofiarami przemocy. Szersza dyskusja na temat nierówności i stereotypów w traktowaniu ofiar przemocy jest konieczna. Aby zapewnić sprawiedliwe i skuteczne podejście do  tego problemu potrzebna jest debata.

O nas

Fraszki

Na marudę
na to życie co doskwiera
jest najlepsza cholera
bo jak boli co nie winno
w krowi placek nos włóż zwinno

na nudę
na nudę najlepszy jest rozwód
z miłością naszego życia 🙂

na przyjazne Państwo
Państwo rządzi, państwo dzieli,
I nam chętnie przypier…… .

Na prokuratora
panie drogi za co mnie tak pobiłeś?
przecież dla niej ślepy byłeś…

na kuratorkę
Pani kochana. od czego szkoła? od czego kolana?
Komu wejść tu na barana.
A baran pyta:
skąd sprawozdanie? a gdzie wizyta?

na nerwicę…krowa
k…a, k…a, k…a, k…a, k…a, ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., ….., krowa….

na twardego
siła złego na jednego

w grupie
w grupie
takie mądre
chociaż głupie
nas nie złupie

na Temidę
Kochanie pobudka, pobudka, wstawaj….

na miłość życia
choć tyle dostałem i więcej nie zniosę,
to wyjmij proszę z mych pleców kosę…